"Janowy Głos" istnieje już od 30 sierpnia 1998r.!!


"Janowy Głos" ukazuje się od Uroczystości Odpustowej 30 sierpnia 1998r.
Pomysłodawcą pisma był ks. Michał Haśnik (ówczesny ministrant i organista) i ks. Proboszcz Jan Małysek.
W każdym "Janowym Głosie" na wewnętrznych okładkach zamieszczamy w fotograficznym skrócie zdjęcia z uroczystości lub ważnych wydarzeń z życia parafii z minionego miesiąca.
Stałym punktem jest wstęp ks. Proboszcza, "Zamyślenia nad Słowem" czyli myśl na każdy dzień, rubryka z propozycją modlitwy na dany miesiąc.
W dalszej części staramy się przedstawiać artykuły nawiązujące do życia Kościoła na świecie, w Polsce, dekanacie i parafii.
Stałym punktem pisma - od momentu jego powstania jest statystyka parafialna ("Życie parafialne") ukazująca dzieci które przyjęły chrzest, obchodziły rocznicę pierwszych urodzin, pary które zawarły sakrament małżeństwa, pary które obchodziły jubileusze i rocznice małżeństwa oraz tych parafian którzy odeszli do wieczności.
Pierwszy numer "Janowy Głos"
"Janowy Głos" - kontakt.
Dane kontaktowe:
Rzymskokatolicka Parafia Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli. Archidiecezja Katowicka - Dekanat Ruda Śląska.
Adres:
41-703 Ruda Śląska - Godula
ul. Karola Goduli 22
tel. (32)248 13 85
e-mail: janowyglos@wp.pl
Bardzo chętnie zamieścimy artykuły parafian (zdjęcia także) nadsyłane drogą mailową bądź tradycyjnie (można np. napisać artykuł i przynieść do kancelarii lub zakrystii). Zachęcamy gorąco parafian do współtworzenia naszego pisma parafialnego.
Jak powstaje „Janowy Głos”.
Nasze pismo parafialne musi przebyć dość długą drogę zanim powstanie.
A oto jak tworzy się gazetka.
Początek każdego wydania polega na ustaleniu kto ma co napisać. Odbywa się to na spotkaniach redakcji, które zapowiadane są w ogłoszeniach duszpasterskich.
Zerkając do kalendarza i sięgając pamięcią do minionych jak również planowanych wydarzeń, szukamy najciekawszych tematów do opisania, po czym rozdzielamy je pomiędzy członków redakcji.
Rozmawiamy również o grafice do okładek, którą najczęściej tworzą zdjęcia z życia parafialnego.
Jeszcze pozostaje omówienie niektórych spraw związanych z usprawnieniem technicznym wydania i przechodzimy do ustalenia dnia, do którego teksty mogą "spłynąć" do odpowiednich osób.
Przygotowanie „szablonu” gazetki.
Sprawdzone teksty są dostarczane mailem na adres pisma, potem trzeba je umieścić w jakiś przyzwoity sposób w powstającym numerze.
Zazwyczaj jest to długa praca, tym bardziej że nie jest łatwo poukładać teksty różnej długości w taki sposób, by nie pozostawić żadnych luk, oraz by wszystkie pomieścić.
Potem pozostaje już tylko dostarczenie szablonu gazetki do drukarni (podziękowania dla „MEWY-DRUK”) i odebranie gotowych egzemplarzy „Janowego Głosu”.