GROTA MATKI BOŻEJ - GROTĄ BETLEJEMSKĄ!


24 października 1954 roku została poświęcona przy naszym kościele Grota ku czci Matki Bożej z Lourdes. Budowała ją młodzież pod nadzorem ówczesnego wikarego ks. Stanisława Czapika, który swoją otwartą postawą, serdecznością i uśmiechem szybko zdobył serca dzieci, młodzieży i wszystkich parafian. Potrafił zmobilizować młodzież do aktywnego gromadzenia się na pogawędkach religijnych.

Na jednym z takich spotkań podjęto czyn na Rok Maryjny. Zaproponowano postawić grotę Matce Bożej. Powołano więc odpowiedzialnych za budowę: R. Grygę, H. Gizę, P. Malika, J. Magnera. Reszta młodzieży wraz z klerykami służyła pomocą. Ks. proboszcz Józef Szubert z zadowoleniem i radością przyjmował propozycje młodych parafian.

Czasy były trudne i nieprzychylne dla Kościoła. Praca przy budowie przebiegała niemal w warunkach konspiracyjnych. Nie dysponowano żadnymi materiałami, ani pieniędzmi. Wszystko trzeba było zdobywać. Figurę Matki Bożej i św. Bernadety zorganizowały czcicielki Matki Bożej Fatimskiej, Z. Ślązok i inne. Budowa Groty trwała cztery miesiące.Warto wspomnieć, że przy tej Grocie modlił się ks. proboszcz Józef Szubert, gdy po kilku miesiącach więzienia wrócił z aresztu i zamieszkał u Sióstr Elżbietanek, ponieważ parafią zarządzał administrator z urzędu. W 1984 roku uroczyście obchodzono 30-lecie Groty. Na jubileuszu był obecny ks. biskup Czesław Domin, z kolei 24 października 2004 roku obchodzono jubileusz 50-lecia Groty.

Przy Grocie zostało odprawione nabożeństwo różańcowe, po którym ks. proboszcz Krzysztof Wrodarczyk poprowadził procesję do kościoła. Tam wierni przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Darem Parafian na jubileusz jest tablica pamiątkowa umieszczona w Grocie, przedstawiająca jej historię. Od 1992 roku ks. proboszcz Jan Małysek zaczął zapraszać wiernych do Groty na wspólny śpiew i modlitwę. Pierwszy Apel Maryjny przy Grocie odbył się 4 maja 1992 roku. Spotkania apelowe gromadziły wiernych na modlitwie przez 12 lat.

GROTA MATKI BOŻEJ - GROTĄ BETLEJEMSKĄ!

W okresie Bożego Narodzenia w Grocie buduje się stajenkę betlejemską. Po uroczystości Objawienia Pańskiego stajenka nieco się zmienia – dochodzą Trzej Królowie. Stajenka cieszy się wielkim zainteresowaniem Parafian, a szczególnie tych najmłodszych.

GROTA MATKI BOŻEJ - OBECNIE!


GROTA MATKI BOŻEJ - GROTĄ BETLEJEMSKĄ!

.