Poświęcenie kościoła.

W zapiskach kroniki parafialnej czytamy: „Jedną z największych uroczystości, jaką przeżywali mieszkańcy, była właśnie uroczystość poświęcenia kościoła. Uroczystość ta odbyła się dnia 14 listopada 1871 roku. W dniu tym zjechała wielka liczba duchownych do naszej parafii. Aktu poświęcenia kościoła, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który jest zarazem patronem hrabiów Joanny i Jana Schaffgotschów, dokonał ks. kanonik Michał Kania z Poniszowic.

W uroczystości tej brali udział: patron kościoła hrabia Schaffgotsch wraz z małżonką, 18 duchownych, starosta, wszyscy urzędnicy kopalni i huty oraz wielkie tłumy ludności”. W najwcześniejszych dokumentach kościół ów pojawia się pod wezwaniem św. Józefa, przejętym z pierwotnie czynnej w Goduli kaplicy. Ostatecznie jednak przyjęto dla niego wezwanie św. Jana Chrzciciela, patrona hrabiostwa Schaffgotschów. Poświęcenie kościoła było jednocześnie symbolicznym zakończeniem prac przy jego budowie.

W kronice dalej czytamy:

„Od tego więc wiekopomnego dnia parafia nasza ma to, czego już od dawna pragnęła. Ma już swój własny, ślicznie urządzony Dom Boży z własnym duszpasterzem. Kościoła takiego może nam zazdrościć niejedna z sąsiednich miejscowości.”

Po 18-tu latach od chwili poświęcenia kościoła, dnia 16 maja 1889 roku, nastąpiła jego konsekracja i pierwsza wizytacja, której dokonał ks. biskup Jerzy Kazimierz Kopp. Przy tej okazji Ksiądz Biskup udzielił po raz pierwszy w naszej parafii Sakramentu Bierzmowania, do którego przystąpiły 1452 osoby.

Wizytacje biskupie na przestrzeni lat:

Data wizytacji Kto wizytuje
16 maja 1889 r. Ks. biskup Jerzy Kazimierz Kopp
9 i 10 maja 1910 r. BRAK DANYCH
3 kwietnia 1918 r. Ks. kardynał Adolf Bertram
3 i 4 maja 1927 r. Ks. biskup Arkadiusz Lisiecki
18, 19 maja 1936 r. Ks. biskup Teofil Bromboszcz
3 i 4 listopada 1948 r. Ks. biskup Juliusz Bieniek
6 listopada 1953 r. Ks. Filip Bednorz, wikariusz kapitulny
27 września 1958 r. Ks. biskup Czesław Domin
20 i 21 czerwca 1963 r. Ks. prałat Romuald Rak
oraz w drugim dniu Ks. biskup Józef Kurpas
7-9 marca 1969 r. Ks. biskup Herbert Bednorz
9, 14 kwietnia 1974 r. Ks. biskup Herbert Bednorz
16 września 1984 r. Ks. biskup Czesław Domin
27, 28, 29 października 1989 r. Ks. biskup Damian Zimoń
4, 5, 6 listopada 1994 r. Ks. biskup Gerard Bernacki
10, 11, 13 marca 2001 r. Ks. biskup Stefan Cichy
20, 21, 22 października 2006 r. Ks. biskup Józef Kupny
18, 19, 20, października 2011 r. ks. Abp metropolita Damian Zimoń

Poświęcenie kościoła.

.